12 listopada 2019
  • 12 listopada 2019
25 września 2018

10 lat z Android’em … tak tyle lat ma już rewolucyjny system

Przez 0 316 Views

23 września 2008 roku został zaprezentowany HTC Dream, znany w Polsce jako T-Mobile G1. Wtedy mało kto spodziewał się, że drogi smartfonowego giganta i Androida potoczą się tak różnie.

T-Mobile G1 (a w Polsce Era G1) był oryginalną konstrukcją. Dosyć typową dla amerykańskich filmów, gdzie urządzenia z przesuwanym ekranem, odsłaniającym klawiaturę QWERTY były w tamtych czasach bardzo popularne.

Warto dodać dzisiejszy trend był już powszechny od samego początku iż G1 nie miał gniazda Jack 3,5mm, konieczna była przejściówka. Użyty procesor Qualcomm MSM 7201A był wykonany z 65nm procesie technologicznym. Dzisiaj mamy już 7nm proces technologiczny.

Pierwotnie sama koncepcja Androida była zupełnie inna niż obecnie. System miał być poniekąd zbliżony do Windowsa, tzn. miał pozwalać na zarządzenie urządzeniem, ale fabrycznie był wyposażony tylko w kilka podstawowych aplikacji. Wszystkie pozostałe musieliśmy sami ręcznie zainstalować wedle własnych upodobań. Dopiero później producenci zaczęli nas uszczęśliwiać mnogością zainstalowanych programów… Oczywiście do czasu. W pewnym momencie tendencja się odwróciła i zamiast fabrycznie zainstalowanych 40 czy nawet 50 aplikacji zaczęliśmy dostawać ok 20, co w sumie popieram w czystym androidzie ( jak najmniej preinstalowanych apek!).

Dzisiaj trwa wielka wojna pomiędzy iOS a ANDROIDEM. Po co ? W sumie nie wiem, są to dwa różne systemy, stworzone do innych zadań, jeden jest zamknięty drugi otwarty.. Nie wiem, serio … Nawet ceny smartfonów już konkurują ( flagowiec = 4 tysiące zł )

Dzisiaj Android jest bezkonkurencyjnie najpopularniejszym systemem mobilnym, a mieliśmy już momenty, kiedy był ogólnie najpopularniejszym systemem, wyprzedzając desktopowego Windowsa. Dominacja Zielonego Robota jest niepodważalna i nic nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja miała się najbliższych latach zmienić.

Zapewne bez zmian pozostanie również ogromna fragmentacja systemu. Na rynku mamy miliony różnych urządzeń, które pracują pod kontrolą Androida. Nie tylko smartfony i tablety, ale znajdziemy go też w lodówkach, samochodach, zegarkach, lustrach i całej gamie urządzeń Internetu Rzeczy. Ogromna popularność systemu to przeszkoda w przygotowaniu aktualizacji. Stworzenie jednej wersji systemu dla tylu urządzeń jest niestety niemożliwe ( a na iOS już tak ).

Jak wyglądał android ? Proszę bardzo:(android 1 – 4 )

(android 5-8)

No i nadchodzący Android 9:

//hubii