15 września 2019
  • 15 września 2019
8 maja 2018

Google prezentuje Androida P

Facebook Profile photo Przez 0 314 Views

Ostatnio informowaliśmy o tym, że system Android zostanie w przyszłości zastąpiony przez system Fuchsia. Zanim jednak to się stanie, zobaczymy jeszcze kilka nowych wersji systemu sygnowanego zielonym robocikiem. I tak po systemie Oreo czas na wersję oznaczoną literą P. Co nowego na horyzoncie?

NOWY SPOSÓB INTERAKCJI Z SYSTEMEM
Przede wszystkim gesty! A więc kolejna rzecz, którą wprowadził iPhone X a którą naśladuje konkurencja (po wcięciach w ekranie i odblokowywaniu twarzą). Android P wprowadza zupełnie nowy sposób poruszania się po systemie za pomocą gestów, które są … no właśnie, bardzo podobne do tych z iPhone X.


Na dole ekranu pojawi się mały wskaźnik domowy, aby przejść do ekranu głównego należy pociągnąć go w górę (tak, jak na telefonie iPhone X), choć gdy jesteś na ekranie głównym, przesunięcie w górę spowoduje wyświetlenie kart z menu wielozadaniowość, a kolejne przesuwanie wywołuje szufladę aplikacji. Całkiem ciekawie wygląda za to przesuwanie wskaźnika na bok, by szybko przełączać się między ostatnimi aplikacjami.

DOBRE CYFROWE SAMOPOCZUCIE
Prawdopodobnie wszyscy za bardzo i za długo używamy naszych inteligentnych urządzeń. Cóż, Google to wie i jest to pierwsza firma, która faktycznie chce coś z tym zrobić, i to na poziomie systemu. Dzięki ujednoliconemu kokpitowi możesz sprawdzić, ile razy budzisz telefon każdego dnia, ile czasu spędzasz w różnych aplikacjach itd. Android P pozwala na ustawianie limitów czasowych w aplikacjach i powiadamia, gdy osiągniemy ten limit. Moim zdaniem to świetny ruch, by ułatwić nam samokontrolę.

ANDROID INTELLIGENCE
W Androidzie Intelligence otrzymamy szereg nowych funkcji, które pomogą w pełni wykorzystać możliwości swojego urządzenia.

Adaptacyjna bateria
Ta funkcja wykorzystuje uczenie maszynowe (oczywiście oparte o AI) aby rozpoznać, które aplikacje będą używane, a system dostosuje się do tego schematu użycia, redukując wybudzenia procesora o 30%.

Nowa automatyczna jasność
Większość smartfonów wykorzystuje obecnie jasność otoczenia badając siłę światła poprzez dedykowany moduł tak, aby dostosować jasność ekranu. Jest to tak naprawdę jeden schemat dla wszystkich użytkowników, podczas gdy każdy z nas ma różne preferencje co do jasności ekranu. Dzięki nowej funkcji o nazwie “Jasność adaptacyjna” możesz raz dokonać ręcznych regulacji, a telefon nauczy się Twoich preferencji. Dzięki temu będziemy wykonywać mniej ręcznych regulacji jasności by ta była dla nas odpowiednia.

Działania
Działania wykonywane na urządzeniu będą przewidywane na podstawie wzorców użycia. Są to zasadniczo skróty do rzeczy, które zwykle zrobisz w określonej sytuacji, a teraz system zrobi to za Ciebie. Na przykład gdy podłączysz słuchawki, pojawia się monit o zaakceptowanie automatycznego rozpoczęcie odtwarzania muzyki.

Plastry
Nowy interfejs API “plasterków” pozwali programistom na dodanie bezpośredniego dostęp do kluczowych funkcji ich aplikacji z pozycji wyszukiwarki systemowej Google. Na przykład Lyft używa interfejsu API do renderowania fragmentu aplikacji w polu wyszukiwania. Teraz w wyszukiwarce będziemy mogli wyszukać konkretną funkcję w danej aplikacji i od razu bezpośrednio do niej przejść.

MLKit
MLKit (skrót od zestawu do uczenia maszynowego) to nowy zestaw interfejsów API który jest obsługiwany na urządzeniach z systemem Android, jak i iOS. Daje nam to gotowe do użycia funkcje rozpoznawania twarzy, skanowania kodów kreskowych, etykietowania obrazów, inteligentnej odpowiedzi, wykrywania punktów orientacyjnych i tak dalej.

PROSTOTA
Niektóre zmiany, które użytkownicy najbardziej docenią w Androidzie P, to w rzeczywistości małe rzeczy, które znacznie ułatwią korzystanie z zielonego systemu Google.
Po pierwsze, teraz łatwiej będzie dostosować głośność multimediów bez konieczności radzenia sobie z kilkoma skomplikowanymi suwakami dźwięku. Proste naciśnięcie przycisków zwiększania lub zmniejszania głośności spowoduje teraz domyślną regulację głośności multimediów, ponieważ jest to ten parametr dźwięku, który użytkownicy najczęściej chcą zmienić, podczas gdy dla głośności dzwonka pojawi się przycisk, który pozwala szybko przełączyć się w tryb cichy lub wibracyjny. Wszystkie te suwaki nie będą już dostępne na górnej belce, gdzie są trudne do osiągnięcia, ale w zasięgu ręki po prawej stronie telefonu.

Po drugie, rotacja ekranu ma teraz ogromny wpływ na funkcjonalność urządzenia dzięki jednej bardzo prostej zmianie. W Androidzie P po obróceniu urządzenia automatycznie wyświetli się przycisk, który można nacisnąć, aby odpowiednio obrócić ekran. Łatwiejsze będzie zarządzanie irytującym automatycznym obracaniem ekranu.

ź: phonearena, wiadomość uzupełniana…