12 listopada 2019
  • 12 listopada 2019
25 września 2018

[PORADNIK] Tworzymy ogłoszenie sprzedaży smartfona

Facebook Profile photo Przez 0 1000 Views

Zapewne wielu z nas myślało o sprzedaży smartfona ale nie bardzo wiedziało jak się za to zabrać. Poniżej krótki poradnik, który na pewno w tym pomoże.

1. MIEJSCE PUBLIKACJI OGŁOSZENIA
Serwisów z ogłoszeniami jest mnóstwo, zaczynając od tych najpopularniejszych, jak Allegro czy OLX, przez mniej popularne, jak Gumtree czy Świstak, na serwisach ogłoszeń lokalnych kończąc. Nie chcemy nikomu robić reklamy ale skupimy się tutaj na dwóch pierwszych.
Dlaczego? Ze względu na popularność – tam zagląda zdecydowanie najwięcej osób, a więc szansa znalezienia potencjalnego klienta również jest największa.
Poniżej opisaliśmy plusy i minusy obu serwisów z perspektywy niedzielnego sprzedającego:

ALLEGRO
Plusy:
– duża popularność wśród kupujących,
– zaufanie kupujących z uwagi na Program Ochrony Kupujących,
– możliwość otrzymania szybkiego potwierdzenia wpłaty przez PayU,
– intuicyjny edytor ogłoszenia z możliwością formatowania tekstu,
– możliwość wystawienia oferty jako licytacji,

Minusy:
– serwis jest płatny, tj. prowizja po sprzedaży smartfona to 4% wartości ceny,

Allegro polecamy przede wszystkim wtedy, gdy nie macie zielonego pojęcia za ile sprzedać swój telefon. Wystawiamy go wówczas na licytację, rynek sam wypoziomuje cenę.
UWAGA – większość licytujących czeka do ostatnich sekund, często wykorzystując serwisy licytujące (np. snajper.net). Warto więc zaczekać do końca licytacji. Możemy także zabezpieczyć się przed sprzedażą urządzenia za zbyt małą kwotę ustawiając tzw. kwotę minimalną, bez osiągnięcia której nie mamy obowiązku sprzedaży telefonu (tutaj również uwaga – ta opcja jest dodatkowo płatna i zwracana tylko wtedy, gdy licytacja zakończy się jej przebiciem). Bez tej opcji sprzedaż za cenę końcową musi zostać zrealizowana, ponieważ poprzez serwis dokonujemy umowy kupna-sprzedaży. Możemy również wystawić ogłoszenie w opcji „Kup Teraz” – warto ustawić wówczas konkurencyjną cenę za swoje urządzenie po to, by w ogóle znaleźć chętnego.

I raz jeszcze pamiętajmy o 4% prowizji – sprzedając telefon za 300 zł Allegro doliczy do naszego rachunku 12 zł (zatem realnie na czysto zostanie nam 288 zł), jeśli zaś telefon sprzedamy za 2000 zł, rachunek wyniesie już 80 zł (1920 zł na czysto).

OLX
Plusy:
– pierwsze dwa ogłoszenia darmowe,
– duże zainteresowanie osób z Twojej okolicy (transakcje osobiste),
– bardzo prosty formularz dodawania ogłoszenia,
– darmowe odświeżanie ogłoszenia co 14 dni,
– możliwość wystawienia nie tylko oferty sprzedaży ale i zamiany.

Minusy:
– ogłoszenia płatne 6 zł po wykorzystaniu dwóch darmowych,
– odświeżenie przed 14 dniami również jest płatne,
– brak zabezpieczeń dla kupujących – ograniczone zaufanie do transakcji na odległość.

OLX to dawny serwis Tablica.pl. Obecnie część funkcjonalności jest płatna, jednak do okazjonalnej sprzedaży serwis ten nadaje się idealnie. Z uwagi na ideę ogłoszeń lokalnych jako spadkobiercy Tablicy, najłatwiej jest znaleźć klienta tym sprzedającym, którzy mieszkają w dużych aglomeracjach. Jeżeli mieszkasz z dala od miast – lepiej wybrać Allegro i wysyłkę, bo przez OLX większość osób woli przyjechać po towar osobiście (choć nie jest to regułą). Z perspektywy sprzedającego nie polecamy wysyłki za pobraniem – istnieje ryzyko, że ktoś nie odbierze i nie opłaci paczki, będziemy stratni o koszty wysyłki (chyba, że wcześniej chociaż te koszty otrzymamy przelewem na konto). Z perspektywy kupującego nie polecamy wpłat całości na konto z uwagi na brak zabezpieczeń z serwisu. Najlepiej po prostu spotkać się osobiście.

olx allegro

2. DZIESIĘĆ PRZYKAZAŃ… OPISU
Wielokrotnie w ogłoszeniach spotykamy się z niepełnym bądź przesadzonym opisem. Ten pierwszy spowoduje lawinę pytań, których moglibyśmy uniknąć. Drugi zaś często demotywuje potencjalnego kupującego, który nie ma ochoty na czytanie poezji pisanej. Polecamy zatem aby zawrzeć niezbędny pakiet informacji uwzględniający:

stan urządzenia – opis stanu wizualnego i technicznego (np. lekkie ryski na klapce, ekran od nowości z folią, w 100% sprawny),
datę zakupu,
miejsce zakupu (czy jest to sklep np. Media Markt czy może salon Play, Orange?),
informację o SIM-locku (generalnie nikt już nie powinien jej zakładać ale zdarza się w Orange 😉 )
informację o dowodzie zakupu i pozostałej gwarancji (np. telefon kupiony był w październiku 2017 w salonie Orange, jest faktura, pozostał jeszcze miesiąc gwarancji),
co jest w zestawie (np. telefon wraz z ładowarką, kablem USB, słuchawkami, pudełkiem, dowodem zakupu i dwoma pokrowcami),
powód sprzedaży (np. dostałem nowy telefon, ten nie jest mi potrzebny),
informację  o preferowanym sposobie płatności i doręczenia towaru (osobiście czy kurierem, pocztą, paczkomatem…?),
jeżeli nie chcesz aby do Ciebie wydzwaniano napisz wyraźnie, że odpowiadasz wyłącznie na wiadomości przesyłane za pośrednictwem serwisu i że numer podasz po ustaleniu szczegółów,
zaznacz w opisie sposób finalizacji transakcji aby nie było nieporozumień.

Tych dziesięć punktów powinno rozwiać wszelkie wątpliwości kupujących, przy czym aby nie wydłużać ogłoszenia, warto nie umieszczać suchej specyfikacji telefonu a wkleić jedynie link do opisu na jednym z portali tematycznych.

Poniżej przykład ogłoszenia sprzedaży lub zamiany:

opis sprzedaży olx

3. ZDJĘCIA, czyli klucz do znalezienia klienta
Nie da się ukryć że większość z nas kupuje oczami. Dlatego zdjęcia są tak naprawdę kluczem do tego, by znaleźć klienta. Warto więc poświęcić chwilę na przygotowanie interesujących fotografii, tj.:

– staraj się sfotografować telefon w świetle dziennym, ale nie pod światło,
– zadbaj o to, aby na urządzeniu nie było kurzu czy odcisków palców (np. w głośniku czy na ekranie, klapce),
– Zrób zdjęcie z przodu, z tyłu, a także boków urządzenia,
– jedno zdjęcie powinno przedstawiać cały sprzedawany zestaw,
– jeżeli telefon posiada widoczne rysy, obicia, zadrapania czy inne defekty, nie staraj się tego za wszelką cenę ukryć. Napisz także o tym w opisie – pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemności, będziesz także fair względem kupującego.

xperia ogłoszenie sprzedaży

Na sam koniec zachęcamy do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami co do sprzedaży używanych urządzeń lub wymienionych serwisów z ogłoszeniami 🙂

Czekamy na Wasze komentarze!

Następny wpis

Huawei Mate 20 Pro z poważnymi wadami ekranu

4 listopada 2018 0